Na kaszel jesienią i inne porady

Energia bez przerwy krąży po całym ciele. Jej prawidłowy przebieg po kolei aktywizuje wszystkie narządy, odżywia, pobudza i regeneruje. Każdy z narządów ma swój czas minimum i maksimum przez dwie godziny w ciągu doby. Gdy jest w maksimum  (szczycie aktywności) zdolny jest do dużej pracy. Przeciwieństwem jest minimum energetyczne: wtedy jest niska energia i czas na odpoczynek, regenerację.
Jeśli znamy te prawa to możemy w sposób optymalny dostosować aktywność fizyczną i intelektualną do zegara, lepiej zrozumieć mowę naszego ciała i starać się zmienić pewne obyczaje, które naszemu zdrowiu wcale nie służą.
Przedstawię Wam teraz schemat okresów maksimum i minimum energetycznego

Organ (funkcja)                         Okres maksimum           Okres minimum
pęcherzyk żółciowy                                   23-01                            11-13
wątroba                                                    01-03                            13-15
płuca                                                         03-05                            15-17
jelito grube                                                05-07                             17-19
żołądek                                                     07-09                             19-21
śledziona-trzustka                                    09-11                             21-23
serce                                                         11-13                             23-01
jelito cienkie                                              13-15                             01-03
pęcherz moczowy                                      15-17                             03-05
nerki                                                          17-19                             05-07
funkcja: osierdzie, krążenie, seks                19-21                             07-09
funkcja: potrójny ogrzewacz                       21-23                             09-11

Kilka wyjaśnień:

Funkcja: Osierdzie, krążenie, seks odpowiada za krążenie krwi w żyłach i tętnicach, ale też zawiaduje wewnętrznym i zewnętrznym wydzielaniem gruczołów płciowych. Ta funkcja należy do Elementu Ognia. Oto przykład: ktoś ma stale zimne stopy - czyli mat zwolniony krwiobieg żylny, to najczęściej skutkuje żylakami i hemoroidami. Przy poważnej niewydolności tej funkcji mamy impotencję u mężczyzn, a u kobiet - oziębłość. Gdy zaś ta funkcja jest nadmiernie aktywna występuje duża pobudliwość seksualna. Nie sposób przecenić jej znaczenia, oto przykład: związek kobiety i mężczyzny powinien być wspaniały i pełny ale nie chodzi tu tylko o fizyczność, także o uczucia, emocje, zespolenie - tymczasem wiele osób nigdy nie odczuwa takiej prawdziwej więzi psychicznej i duchowej. I to są właśnie zaburzenia Funkcji Osierdzia - gdy nie wiemy lub nie czujemy, że oprócz fizyczności jest jeszcze coś więcej.
Wszelkie problemy w tym względzie leczy się różnymi cudownymi pigułkami, co nie dotyka wcale meritum sprawy. Akupunktura, akupresura ale także Gimnastyka Narządów Wewnętrznych potrafią doskonale regulować tę funkcję.

Potrójny Ogrzewacz - ta funkcja dba o właściwą temperaturę w trzech różnych częściach ciała. Przykład:
górny ogrzewacz to serce i płuca, gdy nagle zostają mocno wyziębione to te organy zaczynają się kurczyć: trudno jest oddychać (np. astma) ale też mogą powstać zaburzenia serca (zimne stopy, brak erekcji, równowagi psychicznej) - brak po prostu "ognia". Wtedy pozostałe ogrzewacze: środkowy (śledziona i żołądek), dolny (wątroba, pęcherzyk żółciowy, jelito cienkie, jelito grube, nerki i pęcherz moczowy) jeśli zrównoważone to ruszają do boju i wyrównują zaistniałe deficyty. Warto wtedy zjeść coś bardzo rozgrzewającego i uenergetycznić nerki (najprościej ćwiczeniami naszej Gimnastyki Narządów Wewnętrznych, w skrócie: GNW).

Wracając jeszcze na chwilę do zegara biologicznego wspomnę jeszcze o kilku sytuacjach:

Najlepszą  porą na medytacje jest czas między godziną 4,30 a 5,30 (pogranicze maksimum płuc i jelita grubego).

Zwróćcie też uwagę, że jeśli wypróżnienie jelita grubego nie ma miejsca w porze jego największej aktywności czyli między 5ą a 7ą rano to zazwyczaj ciężki brzuch nosimy do następnego rana i w ciągu dnia pojawiają się: bóle głowy, ogólna słabość, przeciążenie także psychiczne. Do tych wstydliwych tematów jeszcze wrócimy.....

Kiedy jemy śniadanie? W porze największej aktywności żołądka, między 7ą a 9ą.

I teraz podstawowe najważniejsze zalecenie przy cukrzycy: śniadanie jemy w porze aktywności żołądka a między 9ą a 11ą w porze max. energii śledziony nie wolno absolutnie nic jeść!!!!!!!!!!!!!

Przy tzw. dołkach energetycznych: nie wolno forsować narządów!
Np. żołądek takie min. energetyczne ma między 19ą a 21ą  i obfite kolacje wtedy zdecydowanie są niewskazane bo mogą pojawić się różne kłopoty np. ze snem.

Dla ciekawskich: największa energia seksualna występuje między godz. 17ą a 21ą, wówczas jest czas największej aktywności nerek (które też są odpowiedzialne za popęd seksualny). Natomiast seks poranny, miedzy 5ą a 7ą, wyczerpuje nerki (są wówczas w dołku energetycznym).

Jak więc widać: znajomość zasad działania zegara biologicznego wyjaśnia wiele problemów jakie pojawiają się w ciągu dnia.

Przejdę teraz do płuc i problemów z nimi związanych.
Cały układ wydalniczy i usuwanie z organizmu substancji zbędnych jest związany z płucami, które wraz z jelitem grubym kontrolują też skórę, a ta w Medycynie Chińskiej traktowana jest jak trzecie płuco. Wiele chorób skórnych jest spowodowanych nieprawidłowością w pracy płuc i (lub) jelita grubego. Np. nieregularne i niepełne wypróżnianie to podstawa trądziku.
Płuca wytwarzają tzw. energię ochronną "wei chi", gdy płuca słabną wtedy zwiększa się podatność na zaziębianie się. Doskonale zrozumiał związek między hartowaniem ciała a odpornością organizmu ksiądz Kneipp zalecając codziennie bardzo chłodny prysznic. Oczywiście nie robimy tego gdy już rozwinie się zapalenie płuc.
W Chińskiej medycynie wszystko jest ze sobą powiązane, np. jeśli ktoś ma bardzo bladą twarz, to znak, że ma słabe płuca i większą podatność na infekcje.

Płuca są też związane z nosem i nozdrzami
Kiedy robiono badania antropologiczne dotyczące starych kultur, dostrzeżono, że ich przedstawiciele mają wydatne nosy, co świadczy o ich silnym żywiole Metalu a nasza cywilizacja ma coraz węższe nosy, co oznacza, ze w dużo mniejszym stopniu pobieramy z powietrza energię życiową, a gdy do tego dodamy bardziej skażone powietrze to na poziomie energetycznym rodzi się alarm. Ponieważ organizm uzupełnia energię na dwa sposoby: pierwszy to wychwytywanie jej z powietrza, drugi to energia z pożywienia, tak więc wszechobecne zanieczyszczenie środowiska staje się poważnym zagrożeniem dla ludzi.

Gdy przychodzi jesień, a wraz z nią zimno, wiatr - pory skóry zaciskają się i dochodzi do zablokowania energii, mamy wówczas zatkany nos i zatoki, kaszel, czasem duszności. Uwaga: kiedy śpimy na powierzchni ciała powstaje niedobór energii - dlatego zawsze należy okrywać ciało (nawet w upały).

Charakterystyczną cechą płuc jest suchość. Mówiłam już o astmie ale to nie zawsze jest alergia i stosowanie tu leków antyhistaminowych niewiele pomaga gdyż w pierwszym rzędzie należy odblokować płuca. Dobrze jest zastosować smak gorzki choć bez przesady.

Przepis na kawę w atakach astmy oskrzelowej:
-prawdziwą mieloną kawę wrzucić do wrzątku
-gdy 3 razy zawrze czyli dojdzie do powierzchni wrzucić 5 ziaren kardamonu i niewielką ilość miodu

Suche płuca to też suche włosy, śluzówki, paznokcie, to polipy w nosie (krwawienia) i tu może pomóc akupunktura.

Kaszel - często zaczyna się na jesieni i jest go kilka rodzajów. Nasza medycyna wyróżnia kaszel suchy i mokry i jego przyczyn dopatruje się w infekcji, podrażnieniu lub alergii. A co na to Medycyna Chińska? Traktuje go zupełnie inaczej i też inaczej leczy.

1. Kaszel spowodowany nadmiarem ciepła w płucach, który jest suchy: przypomina kaszel towarzyszący astmie, jest świszczący i głośny, dochodzi do tego: ból gardła, ciało rozpalone i duże pragnienie, wewnętrzna strona dłoni i stóp jest gorąca, pojawiają się zaparcia, mało jest moczu, nadmiar ciepła wysusza wewnętrzne wydzieliny i zamienia je w śluz, płuca się zatykają i już nie mogą rozprowadzać energii.
Co zrobić? Przede wszystkim: ochłodzić płuca aby złagodzić kaszel i wyrównać oddech.
Rośliny lecznicze stosowane w tym przypadku to:
- Szanta - smakuje nieciekawie ale jest bardzo skuteczna. Zaparzać 1 łyżkę w dużym garnuszku przez 10 min., przecedzić, pić 2 szklanki dziennie
- Prawoślaz - ma smak słodki i w połączeniu z szantą gwarantuje szybkie wyleczenie tego rodzaju kaszlu. Napar przygotowuje się z 30g suszonych liści i kwiatów oraz 1l wrzątku, parzyć ok. 10 min. Pić 3 szklanki dziennie.
- Eukaliptus - smak gorzki - rozprasza ciepło w płucach, najczęściej robi się z niego inhalacje: 15g suszonych liści gotować w 1/2 l wody - 5 minut, przecedzić, głowę nakryć ręcznikiem i wdychać aż płyn ostygnie.
Nadmiar energii w płucach leczy żywność o smaku kwaśnym i ostrym : tabelka z poprzedniego artykułu.
Tu wspomnę o melonie i rzodkiewce, które rozpuszczają śluz i nawilżają płuca. Dobry też jest pasztet sojowy - wyrzuca nadmiar ciepła.

2. Na jesieni często jesteśmy przewiani wiatrem - i to jest następny rodzaj kaszlu, w którym trzeba rozproszyć zimno i oczyścić pory skóry aby przywrócić normalny przepływ energii. Mamy tu następujące objawy: suchość w ustach, brak śluzu, zatkany nos, brak potu, ból głowy, temperatura.
Rośliny lecznicze:
- Hyzop - smak gorzko-słony - wydala zimno na zewnątrz. 1 łyżeczkę zioła + 1 szklanka wrzątku, zalać i zostawić na 10 min. Pić 1-2 szklanki dziennie (nie więcej!)
- Lukrecja - smak słodki - wzmacnia płuca, przeciwkaszlowa, wprowadza ciepło do organizmu. 10g rośliny zagotować w większym garnuszku, zostawić na 10 min., przecedzić. Pić nie za dużo, podnosi ciśnienie.
- Tymianek - smak gorzki - zmniejsza wydzielanie śluzu, nadaje się do inhalacji a olejek tymiankowy do nacierania.

3. Kaszel spowodowany brakiem energii w płucach, słabością, trudnością z oddychaniem
Rośliny lecznicze:
- Cząber - smak gorzki - stymuluje krążenie energii w płucach, wzmacnia, ociepla. Olejek można wcierać ale zawsze trzeba go rozcieńczyć (5 kropli w 1 łyżce olejku migdałowego)
- Orzech - smak gorzko-kwaśny - doskonały na oskrzela. 5 gramów suszonych liści na większy kubek wrzątku - zostawić na 15 min, przecedzić, pić 1-2 szkl. dziennie
- Dzięgiel - smak kwaśno-gorzki - stymuluje energię, leczy chroniczne zapalenie oskrzeli.
Te 3 zioła uzupełniają się wzajemnie przy braku energii w płucach.

4. Kaszel spowodowany suchością w płucach - co powoduje ciężki oddech, brak nawilżenia i energii.
Rośliny lecznicze
- Ślaz - smak słodki - działa przeciwzapalnie, łagodzi suchość w gardle. 1 łyżka stołowa na 1 szklankę wrzątku, zostawić na 10 min., pić 3 szklanki dziennie po upływie dłuższego czasu po posiłkach. Można też nim płukać gardło.
- Tymianek - smak gorzki - odżywia energię, zwalcza kaszel. 30g na 1l wrzątku, zostawić na 10 min., przecedzić, pić do 3 szklanek dziennie.
- Imbir - smak ostry - odżywia energię płuc i uzupełnia działanie 2 poprzednich ziół, zwłaszcza w postaci olejku eterycznego: 1 kropla na czubek palca do masażu.

Przy każdym rodzaju kaszlu powinno się stosować odpowiednie pożywienie
1. Ciepło w płucach - to pożywienie o smaku kwaśnym (ziemniaki, pomidory, daktyle, ananas, bakłażan, mango, melon i rzodkiewka, tofu)
2. Wiatr - zimno - to smak ostry i kwaśny czyli to co wyżej plus: czosnek, pieprz czarny i kajeński, imbir, koper, cynamon, goździki. Gdy podczas kaszlu wydziela się śluz polecam jeść gotowaną krótko papaję oraz morele.
3. Brak energii w płucach - jedzenie wzmacniające płuca: smak kwaśny: pieczarki - świetne na suchy kaszel, pomidory, śliwki, liczi, marchew, dynia, rodzynki
4. Suchość w płucach - tu też dobrze zadziała smak kwaśny - różne oleiste orzeszki (np. ziemne, prażone bez oleju), trochę wieprzowiny i cielęciny, jajka, miód, ser kozi, curry.

Przy różnych chorobach (w tym kaszlu) posiłki przygotowuje się zgodnie z zasadą 5-u elementów, co oznacza, że trzeba zachować kolejność dodawania składników wg niżej podanego schematu, zachowując pomiędzy dodawaniem następnych składników ostęp 2-3 minut. Warto dodać, że ostatni składnik zawsze harmonizuje potrawę, pokazuje główny kierunek jej działania.
Oto schemat:
Woda - Drewno - Ogień - Ziemia - Metal - Woda - Drewno itd

Jako przykład: Zupa dyniowa
Ogień:    wrzątek i trochę majeranku
Ziemia:   1 kg dyni, 2 łyżki oliwy, słodka papryka, 2-3 ziemniaki
Metal:    1 średnia cebula, 1 seler, kolendra, pieprz, gałka muszkatałowa, imbir
Woda:    sól, 1,5l zimnej wody (ew. wywar z warzyw)
Drewno: świeża bazylia, sok z cytryny
Wszystkie warzywa umyć i drobno pokroić, dynie oczyścić z włókien i pokroić w drobną kostkę. Udusić warzywa z przyprawami, dolać wywaru z warzyw lub tylko zimnej wody, posolić, wymieszać i gotować jeszcze 1/2 godz., dolać sok z cytryny, świeżą bazylię, zmiksować. Podawać z grzankami lub podpieczonymi pestkami dyni. Zakończenie smakiem kwaśnym ostudza gorącą energię ciała, dodanie na końcu np. imbiru wysusza i rozgrzewa.

Tu uwaga: najlepszą porą do podawania zup leczniczych jest czas minimum i maksimum poszczególnych organów. 
Zachowując kolejność dodawania poszczególnych żywiołów wprowadzamy harmonię i wzmacniamy chorego.

Dwa przepisy na mikstury leczące:

Na wzmocnienie płuc w czasie grypy:
wrzątek + odrobina lukrecji + cebula + czosnek + imbir + goździki
Może to jest dziwny zestaw ale działa. Wszystko gotujemy 10 min., następnie przecedzamy i pijemy.

Na zimno i wilgoć w płucach:
wrzątek + 1 łyżeczka tymianku + odrobina lukrecji + trochę imbiru
Dodając po kolei te składniki gotujemy 6 minut.

Jesień to sucha i wietrzna pora roku i wymaga zwiększonego spożycia wody (letniej, przegotowanej) i oleju w celu nawilżenia narządów. Szczególnie teraz utrzymanie dobrej odporności jest bardzo ważne. Pokarmy ogrzewające są tu bardzo wskazane: sezam, orzechy włoskie, miód, ryż kleisty, jabłka pieczone, soki owocowe (własne).
Doskonałą potrawą na tę porę jest kleik zbożowy. Można go przygotować z ryżu kleistego, prosa, kaszy jęczmiennej. Jedzmy go na śniadanie lub jako przekąskę w wersji słodkiej lub słonej, bądź neutralnej. Taki kleik poprawia pracę żołądka (są z nim problemy jesienią), nawilża i odżywia płuca.
Przepis:
Do wrzącej wody wsypać wybrany rodzaj ziarna i ugotować na wodnistą papkę. Proporcja: woda / ziarno jak 10/1. Twarde zboża: proso, ryż można uprzednio namoczyć. Gotować min. pół godziny. Potrawę można wzbogacić składnikami, które gotuje się razem ze zbożem, np z orzechami włoskimi, przed spożyciem dosłodzić.

Jak widzimy można w różny sposób traktować chorobę. Medycyna Chińska szuka konkretnych przyczyn, które spowodowały objawy i proponuje leczenie, które te symptomy usuwa.
Efekt jest taki, że znaleziony i wyleczony problem nie wraca, jak to się dzieje w leczeniu alopatycznym.
Życzę więc wszystkim dostrzeżenia tej "subtelnej" różnicy, trochę wiedzy, cierpliwości i chęci na zmianę.

Na koniec mudry na płuca

Mudra wzmacniająca - na przeziębienie, kaszel, katar, zatoki, zapalenie płuc, zwiększa
odporność. Nie wykonujcie jej za długo i za często. Wystarczy 1 raz dziennie przez 5 dni.
Uwaga: ta mudra może nie przynieść pożądanych rezultatów u osób z nadwagą.
Wykonanie: dłonie złączone, palce skrzyżowane, kciuk jednej ręki odchylony i opleciony palcem wskazującym i kciukiem drugiej ręki











Mudra oczyszczająca oskrzela - ułatwia oddychanie
Wykonanie: palce wskazujące obu rąk wyprostowane, palce serdeczne i kciuki dotykają się opuszkami. Pozostałe 2 palce leżą we wnętrzach dłoni.
Uwaga: przy problemach chronicznych należy wykonywać tę mudrę 4 razy dziennie po 5 minut, robiąc przy tym pełne i głębokie wdechy, wciągając brzuch.











Ciąg dalszy nastąpi
Pozdrawiam
Basia

Komentarze

  1. Pieknie dziekuje za te wszystkie informacje....teraz trzeba jeszcze samodyscypliny, zeby je wprowadzac w zycie i praktykowac -:) super, ze mudry sa przedstawione w formie zdjec - dla duzo bardziej czytelne:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na kaszel dobry syrop z apteki. Ja mam takie sprawdzone ale nie zawsze wypijam całą butelkę podczas jednej choroby. I potem zastanawiam się czy na pewno mogę jeszcze syrop bezpiecznie brać? Zobaczcie na https://mamabezrecepty.pl/termin-przydatnosci-otwarciu-syropy-kaszel/ informacje na ten temat. Trzeba przestrzegać terminów przydatności do spożycia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz