Pęcherz moczowy - pierwsza pomoc

Ośrodki kontrolujące funkcje pęcherza moczowego znajdują się na wielu poziomach układu nerwowego, począwszy od kory mózgowej, poprzez rdzeń kręgowy, aż do zwojów obwodowych. Głównym zadaniem pęcherza jest magazynowanie i wydalanie moczu wytworzonego przez nerki. Z dolnej części pęcherza wychodzi cewka moczowa wyprowadzająca mocz na zewnątrz organizmu.
U mężczyzn cewka po wyjściu z pęcherza przechodzi przez środek gruczołu krokowego. Taki jej przebieg anatomiczny powoduje, zwłaszcza w starszym wieku, trudności w oddawaniu moczu, gdy powiększona prostata zaczyna zaciskać światło cewki, co prowadzi do zmniejszenia strumienia moczu, a następnie nawet do jego zatrzymania (przy dużym przeroście prostaty).
Prawidłowe utrzymanie moczu zapewnia mięsień zwany zwieraczem cewki moczowej, zapewniający utrzymanie napięcia przez długi okres, oraz odgrywa rolę w zamykaniu cewki w trakcie gromadzenia się moczu.
Gromadzenie i wydalanie moczu to czynność cykliczna. Prawidłowa czynność pęcherza i cewki zależy od układu nerwowego regulującego pracę dolnych dróg moczowych. Gdy pęcherz wypełnia się do około 1/3 swej pojemności, zostają przekazywane impulsy, które docierają do kory mózgowej, później bodźce stają się coraz silniejsze, aż do pojawienia się silnego parcia na pęcherz.
To taka krótka informacja na temat: jak ten układ działa.

Choroby układu moczowego

Ich przebieg, jest mocno zróżnicowany. Niektóre z nich w początkowym stadium mogą nie dawać żadnych dolegliwości. Innym z kolei towarzyszą silne bóle np. w kamicy. Część z nich ustępuje po leczeniu i nie wracają. Ale, niektóre objawy utrzymują się dosyć długo, co oczywiście bardzo utrudnia codzienne życie.
Takim przykładem może być zaburzenie oddawania moczu. Może  być ono spowodowane np. wrodzoną wadą układu moczowego, chorobami układu nerwowego (często!), różnymi zakażeniami, cukrzycą, chorobami nerek.
Dokuczliwą przypadłością jest nietrzymanie moczu czyli bezwiedne, niekontrolowane wycieknie moczu przez cewkę. Przyczyn może być sporo i każda z nich wymaga porady urologa i neurologa, a w przypadku kobiet też - ginekologa. Częstą przyczyną jest tu niestabilność mięśnia wypieracza, gdy występują mimowolne skurcze pęcherza, na tyle silne, że wywołują wyciek moczu (dziać się tak może np. przy kaszlu, kichaniu, śmiechu, wysiłku fizycznym).
Inne przyczyny to: zapalenia, urazy, guzy, SM, przepuklina oponowo-rdzeniowa, ale też przewlekłe zaparcia, kamica, zakażenia ukł. moczowego, zaburzenia emocjonalne.

Dla zainteresowanych podam teraz jakie są objawy niedoboru lub nadmiaru w pęcherzu moczowym (cokolwiek to znaczy).
Zacznę od objawów dużej wilgoci i ciepła:
  • mało moczu, kolor jego czerwony, mogą występować krwawe ropne domieszki,
  • rzadkie oddawanie moczu, często z odczuciem gorąca (u mężczyzn ból członka),
  • często piasek w drogach moczowych,
  • szybkie tętno, gorączka,
  • żółty nalot na języku, a trzon może być czerwony.
Z kolei gdy mamy niedobór ciepła w nerkach to w pęcherzu jest zimno i mamy wtedy następujące objawy:
  • ciągłe parcie na mocz lub nietrzymanie moczu
  • mocz bezbarwny, jak woda
  • trzon języka biały, a nalot na języku wilgotny, błyszczący
  • tętno wolne
  • obrzęki
  • mogą wystąpić depresje i myśli samobójcze.
To są główne objawy różnych patologii w pęcherzu moczowym.

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy krwiomoczu

To naprawdę ważne. Pierwsza przyczyna pochodzi z serca, które jest nad aktywne i z dużym ogniem. Serce pozostaje w związku z jelitem cienkim, które odbierając ciepło z serca za pomocą kanałów energetycznych przekazuje je jako krwiomocz do pęcherza. Ognia się pozbywamy i choć może już nie być problemów z pęcherzem to mogą nas trapić jeszcze kłopoty trawienne.
Druga przyczyna pochodzi z osłabienia śledziony, której zadaniem jest kontrolowanie płynów ustrojowych, w tym krwi i gdy jest osłabiona (nie wykonuje tej funkcji) daje jako objaw krwiomocz.
Inną jeszcze przyczyną jest: za dużo gorąca w nerce prawej, jeśli mamy tu jeszcze stan zapalenia pęcherza moczowego to mamy kombinację wilgoci i gorąca.
Gdy dolegliwości są spowodowane zaburzeniami w sercu i jelicie cienkim - gorąco - dobrą może się okazać kuracja piwem pszenicznym.
Gdy jest skłonność do kamicy (która kaleczy ściany pęcherza) - wilgoć - to herbatą, którą mogę polecić jest herbata z wąsów kukurydzy.
Objawy wilgoci i gorąca (jednocześnie) w pęcherzu - są podobne do zapalenia pęcherza czyli uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu, czerwony język, szybkie tętno. W tym przypadku niebagatelną rolę odgrywają nasze zachowania i emocje. Jesteśmy wewnętrznie pobudzeni, przeżywamy uczucie lęku, mamy różne obawy, przygnębienie, z niczym nie nadążamy, mogą wystąpić reakcje histeryczne. Bardzo dobrym lekarstwem wówczas jest herbata z zielonej natki pietruszki (gotować 20 min., pić sukcesywnie cały dzień do godz. 17-ej). Objawy powinny zniknąć po 2-3 dniach.

Wielomocz - to chłód i zimno w pęcherzu

Często można nie zdążyć do toalety. Szczególnie nasila się on miedzy 3 a 5 godziną w nocy. Takie dolegliwości dają duże uczucie przygnębienia, a także myśli samobójcze - bowiem Ogień, którego w tym przypadku zabrakło w nerkach, daje nam małe zainteresowanie życiem. Zawsze w powyższym przypadku należy ogrzać nerki (może być to nawet alkohol, bardzo mocna kawa - można to też pomieszać).
Tu dygresja:
Nie mówcie palaczom, żeby natychmiast przestali palić, bo problem leży w wychłodzonej prawej nerce. Tu rada: bardzo mocno wzmacnia prawą nerkę gorąca baranina.
To samo dobrze byłoby zaproponować tym, którzy mówią, że się już wypalili seksualnie. 3-4 razy w tygodniu niech zjedzą kawałek baraniny przyrządzony z czerwonym winem + czosnek + tymianek. To naprawdę skutkuje.
Czy lubicie kaszę gryczaną? Otóż jest to jedna z najbardziej "gorących" kasz. Gdy zjecie ją na ciepło np. z wołowiną - to wszystko się wzmacnia i ogrzewa. Ale gdy już mamy za dużo gorąca w sobie - ten sposób jedzenia nie jest za dobry. Lepiej wtedy zjeść kaszę jako sałatkę: z cytryną, oliwą, selerem i zielonymi częściami jarzyn lub z serem białym lub żółtym.
Co lubią nerki (+ pęcherz)? Gotowany bób, czosnek, kapustę, cebulę, dynię, ale głownie fasolę.
Oto przepis przy osłabieniu i wychłodzeniu nerek:
100 g czarnej fasoli namocz przez całą noc. Rano wyjmij i wrzuć do zimnej wody (2 litry), gotuj ją aż będzie miękka. (Uwaga: woda z gotowania to też bardzo dobre lekarstwo na nerki). Jeśli macie wódkę sake, nalejcie trochę, wrzućcie 3 kawałki kurczaka i gotujcie razem z fasolą 1,5 godziny na małym ogniu. Ten przepis pomaga na wiele problemów z nerkami. Jeśli nie macie sake, wlejcie inny mocny alkohol i dolejcie trochę wody (w proporcji 1:1). Takie danie można jeść 2-3 razy w tygodniu.

Z uwagi na budowę anatomiczną  na problemy z pęcherzem częściej zapadają kobiety (sprawiedliwe? - nie wiem) ale prawda jest taka, że po 50-tym roku życia boryka się z tym problemem co piąta kobieta -  zmiany hormonalne mają tu duży wpływ na środowisko pochwy. Pilnujcie więc higieny, zastanówcie się czy jest sens używania środków plemnikobójczych jako metody antykoncepcji (o kierunku podmywania się już nie wspomnę).

Jakie więc środki ziołowe stosować?

  1. Żurawina - 4-5 szklanek napoju powoduje, że mocz uzyskuje kwaśny odczyn, usuwa ze ścianek bakterie coli. Podobne działanie ma borówka amerykańska
  2. Mącznica lekarska - stosowana zapobiegawczo nie dopuszcza do wystąpienia choroby. Odwar: 10 g suszonych liści zalać 4 szklankami zimnej wody i zostawić na 24 godz., następnie usunąć liście a sam napar gotować na wolnym ogniu, aż zmniejszy objętość do 2 szklanek. Nie stosować dłużej niż tydzień, nie w okresie ciąży, nie przy chorobach nerek, ani w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.
  3. Nawłoć pospolita - jest bezpieczna w stosowaniu i skuteczna. Ma działanie moczopędne i przeciwbakteryjne, zmniejsza stan zapalny i hamuje bolesne skurcze. Dziennie można wypić 2-3 szklanki naparu (1 łyżeczka na szklankę gorącej wody, zaparzać 10 min.).
  4. Jeżówka - antybakteryjna i przeciwzapalna, pobudza też układ odpornościowy. Nalewka (z apteki) - 2-3 razy po 50 kropli lub w/g zaleceń producenta, ale nie za dużo. (zacząć od mniejszych dawek).
  5. Mniszek lekarski - wypłukuje bakterie z dróg moczowych: 1-2 łyżeczki ziela zalać szklanką gorącej wody i zaparzać 10 minut.
  6. Skrzyp polny - ma bardzo dużą skuteczność w leczeniu infekcji pęcherza i zapobieganiu kamicy nerkowej: 2 łyżeczki ziela zalać szklanką gorącej wody i parzyć 10 minut.
  7. Prawoślaz lekarski - zapobiega infekcjom  i łagodzi bóle: 2 łyżeczki ziela zalać szklanką gorącej wody i parzyć 10 minut.
  8. Latem jedzcie sporo świeżej kukurydzy, cały rok chrupcie korzeń pietruszki lub pijcie zaparzoną (tu uwaga: napar pijemy w małych ilościach i do godz. 17-ej).
  9. Kwiat akacji - działa rozkurczowo i uspokajająco: 1 czubatą łyżkę zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć 15 minut, pić 2 razy dziennie przed obiadem i kolacją.
  10. Świetny sposób na piasek i kamienie w nerkach i pęcherzu: kąpiele w słomie owsianej. Gotować ją pół godziny, odwar wlać do kąpieli o temp. 30 stopni, siedzieć 25-30 minut, woda ma sięgać do serca. Następnie polać się chłodną wodą, stosować 2-3 razy w tygodniu. Zaleca się też picie herbatki z owsa lub słomy owsianej (gotowanej pół godziny) - 2 filiżanki dziennie.
  11. Dobrze działa herbata z dzikiej róży, ale trzeba ją pić dłuższy czas.
  12. Kamień w pęcherzu: 2-3 razy dziennie ciepła kąpiel w skrzypie. Przed każdą kąpielą wypić 1 szklankę tego zioła.

A co na to homeopatia?

  1. Berberis vulgaris - na choroby nerek i pęcherza moczowego, promieniujące bóle do pleców, bioder i nóg, sztywność dołu pleców, ogólna wrażliwość na dotyk, częste, gwałtowne parcie na pęcherz, pogorszenie w ruchu. Potencja: CH-5 (granulki) lub nalewka D-3, D-5. Uwaga: lek homeopatyczny kojarzy się z określonym zespołem objawów, a nie z konkretną chorobą. Każdy z nich działa na specyficzne symptomy. Jeśli zaobserwowałeś je u siebie, to lek poskutkuje baz względu na rodzaj dolegliwości. Gdy pójdziesz do apteki homeopatycznej opowiedz o swoich symptomach lub wybierz lek z tej listy. Dobrze dobrany lek może na chwilę spowodować zaostrzenie objawów - to dobry znak - proces zdrowienia się rozpoczął. Przy dużym problemie lek podaje się często, nawet co pół godziny. Jeśli są to granulki to nie połykaj ich, trzymaj do rozpuszczenia w ustach. I pamiętaj: te leki przyjmuje się na czczo lub pół godziny przed jedzeniem lub 1-2 godziny po jedzeniu.
  2. Cantharis - stany zapalne pęcherza, cewki moczowej, silne uczucie palenia, ból przed i po oddaniu moczu, czasem krwiomocz, mocz gorący i drażniący, ogólnie: nadmierne pobudzenie. D-6, D-12 3 razy dziennie po 5-10 kropli.
  3. Solidago - zakażenie dróg moczowych, przewlekłe zapalenie nerek (ale też po przeroście prostaty), mocz ciemny, cuchnący, oddawany z trudnością. D-3, D-4 3-4 razy dziennie po 5-10 kropli.
  4. Equisetum - ból nerek po prawej stronie promieniujący do dołu pleców, częste parcie na pęcherz, ból pod koniec oddawania moczu, wrażenie, że pęcherz jest wciąż pełny.
  5. Granulki firmy Dagomed - Cantharis - jak wyżej
  6. R-18 firmy Reckeweg - stan zapalny dróg moczowych i miedniczek.
  7. Reneel firmy Heel - tabletki w stanach zapalnych dróg moczowych.
  8. Uwaga: podczas zapalenia pęcherza należy cały czas brać Chimaphila umbellata D-1 po 5 kropli rano i wieczorem - utrudnione oddawanie moczu, duże parcie na mocz, zaparcia, mocz o nieprzyjemnym zapachu (też przy przeroście prostaty).

Mocz prawdę Ci powie

Na koniec małe kompendium wiedzy na ten temat.
Zmiany w kolorze i ilości wydalanego moczu mogą być pierwszym objawem choroby. Zanim więc zrobisz badania, możesz spróbować z pewnym prawdopodobieństwem określić co Ci dolega.
Najpierw uwaga:
Kolor moczu u każdego może mieć nieco inny odcień (zależy to od diety) jednak są tu pewne granice. Wyraźna zmiana koloru plus pojawiające się jakieś dolegliwości powinny skłonić do wizyty u lekarza.
Banalna przyczyna zmiany koloru moczu to następstwo jedzenia potraw lub zażywania leków zawierających barwniki, np. buraki, preparaty przeczyszczające, leki przeciwbólowe lub wit. B.
Mocz zdrowego człowieka jest koloru słomy lub jasnożółty.
Kobiety wydalają około 6 szklanek moczu dziennie, mężczyźni około 9.
Znaczne zwiększenie ilości moczu występuje m.in. przy cukrzycy, marskości nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych (choć w tym przypadku większa ilość może być spowodowana zjedzeniem np. szparagów, pietruszki, czy też wypiciem alkoholu). Ale, może też to być wychłodzenie dołu ciała, wtedy pęcherz słabo kontroluje wypływ moczu (słaba energia nerek i śledziony).
Przyczyny zmniejszonej ilości moczy to: za dużo gorąca wewnątrz ciała, poty, podwyższona temperatura, wady serca, przewlekłe choroby nerek.
Kolor moczu
  1. Czerwonawy o ostrym zapachu - świadczy o obecności krwi. Przyczyny mogą być różne: jeżeli poza zmiana barwy występuje też częste parcie na mocz, kłucie lub ból - zwykle oznacza to bakteryjne zapalenie pęcherza, u mężczyzn powyższa dolegliwość to najczęściej zapalenie gruczołu krokowego, zwłaszcza gdy mocz jest oddawany w małej ilości i przerywanym strumieniem. Mogą się też pojawić zaburzenia w wydalaniu stolca i gorączka.
    W powyższym sytuacjach należy dużo pić, szczególnie ziół moczopędnych i też herbatę z pietruszki. Jednak tu już jest wskazana wizyta u lekarza - bo nieleczone zapalenie pęcherza to też przyczyna chorób nerek. Natomiast zbagatelizowanie zapalenia prostaty może przejść w stan przewlekły i doprowadzić do zaburzeń erekcji i bezpłodności.
  2. Mlecznomętne zabarwienie moczu - to zmętnienie świadczy o obecności białka i mówi o schorzeniach nerek. Gdy tej zmianie wyglądu moczu towarzyszą silne bóle w okolicy krzyża, nudności, wymioty, gorączka, utrudnione wydalanie moczu - to może być ostre zapalenie miedniczek nerkowych. Tu liczy się czas. Gdy wokół kostek i powiek wystąpią obrzęki, do tego dojdzie gorączka i ból głowy to zapowiada ostre zapalenie kłębuszków nerkowych - rzadkie schorzenie lecz niebezpieczne - potrzebna jest szybka pomoc.
  3. Mocz przezroczysty, ciemnobrązowy - jeśli jednocześnie pojawią się jasne stolce, białka oczu i skóra nabierają żółtej barwy - bez wątpienia jest to zapalenie wątroby i tu też natychmiast udajemy się do lekarza.
  4. Ciemnożółte zabarwienie moczu, który wygląda jak zagęszczony - to prawdopodobnie odwodnienie organizmu - przyczyną może być biegunka, poty, gorączka, wymioty. Trzeba dużo pić, aż kolor moczu wróci do normy.
  5. Biały lub piaskowy osad w ciemnym mętnym moczu dowodzi obecności kamieni w pęcherzu moczowym.
  6. Czarny lub bardzo ciemny osad wskazuje na procesy gnilne w organizmie.
  7. Ropa w moczu to stan ropny w którymś z narządów.
  8. Mocz krwawy, mętny, gęsty - ostrzega przed zakażeniem krwi.
  9. Gdy mocz jest czysty, przejrzysty, wodnisty, ale jest też stałe parcie na pęcherz - to nadwrażliwość pęcherza i dróg moczowych.
  10. Czerwony osad może świadczyć o chorobie gośćcowej.
  11. Jeśli mocz dziecka jest koloru mlecznego, prawdopodobnie ma on glisty.
Tak więc sprawdzajcie to, gdyż zazwyczaj zapach i kolor moczu może sygnalizować, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.

Myślę, że temat z grubsza omówiłam. Gdyby były jakieś wątpliwości - pytajcie
Pozdrawiam
Basia

Komentarze

  1. Czekałam na ten temat. Moja mama ma często problem z pęcherzem z wielu wskazówek skorzystamy napewno. Dziękuję za ten artykuł. Poproszę coś w temacie bezsenność przyda się mojemu koledze z pracy. Będę czekać z niecierpliwością. Dziękuję za to i proszę o więcej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz