O oczach - ciąg dalszy: Dalekowzroczność i Zaćma

Dziś dalszy ciąg o problemach z oczami.

Dalekowzroczność
Dalekowidz, co prawda, widzi dalej, ale nie zawsze potrafi rozpoznać przedmioty wyraźnie. Są tego dwa powody:
- skrócenie źrenicy
- stwardnienie soczewki, w tym przypadku mówimy o dalekowzroczności starczej.
Dalekowidz lubi myśleć o przyszłości a najlepiej mu to idzie gdy przebywa na otwartej przestrzeni, z widokiem na horyzont. Mówi powoli, wypowiada się krótko i ogólnikowo, ignorując detale. Wszystko robi bez pośpiechu i po głębszym namyśle. Lubi poruszać kwestie przyszłościowe ale wszelkie drobiazgi przyprawiają go o ból głowy. Zaczym zrobi jakiś ruch, pięć razy pomyśli.
Dalekowzroczność to informacja, że widzisz wybiórczo i z pewnej perspektywy, rzeczy oceniasz po pozorach.
Wielu dalekowidzów ma wysoki poziom stresu, co powoduje ogólne zesztywnienie, a nierozładowane przeżycia: złość, wściekłość itp. zostają poniekąd "zamrożone" w mięśniach. Jeśli przyjmiemy, że człowiek jest istotą duchową, to oprócz urzeczywistniania siebie na płaszczyźnie cielesnej, powinniśmy dojrzewać i realizować się również w sferze Ducha - odrzucając sztywne postawy i przyzwyczajenia. Gdy tak nie jest, nie zobaczymy czego brakuje nam do całości.

A teraz, dla tych, którzy próbowali wizualizować: ćwiczenie pt.: oddychanie oczami (trwa 5 min.)
- usiądź wygodnie lub połóż się
- na kilka sekund zamknij oczy i wykonaj wdech nosem i wydech ustami
- przy następnym wdechu otwórz oczy i wyobraź sobie, że wdychane powietrze
   przepływa nie tylko przez nos ale także przez oczy
- powoli wykonuj wydechy i pozwól aby powietrze "wypływało" przez oczy.
  Poczuj to. Wydech ma trwać dłużej niż wdech, wypuszczaj całe powietrze
- podczas kolejnego wdechu powiedz: "Wdycham leczące powietrze"
- podczas wydechu powiedz: "Wydycham wszystko co mi ciąży i czyni mnie chorym"
  Powtórz to 3 razy. Zakończ zamykając oczy i wykonaj wdech nosem a wydech ustami.

Następne ćwiczenie, ale uwaga: działa ono nie tylko na oczy, ma wpływ na dolegliwości serca i działa przy bólach głowy. A to dlatego, że użyjemy tu palców rąk, w których obszarze przebiega wiele kanałów energetycznych
- pozycja stojąca, potrzyj dłonie 36 razy aż do silnego rozgrzania
- lekko przymknij oczy
- zacznij pocierać punkty znajdujące się na środku dłoni
- zakryj dłoniami oczy, tak aby lewa ręka leżała na prawym oku a prawa na lewym
- oddychaj spokojnie, wykonaj 36 oddechów
- zdejmij ręce i połączonymi palcami: wskazującym i środkowym delikatnie pouciskaj
   5-10 razy gałki oczne.

Pamiętaj: ćwiczenia to podstawa dobrego wzroku, nie okulary!

Zaćma
Przy tym problemie zacznę od czegoś innego. Niewątpliwie mamy tu do czynienia ze złą przemianą materii, gdyż jemy niewłaściwy pokarm, ale też jej przyczyną może być cukrzyca.
W naszym organizmie wszystko jest ze sobą połączone, jedząc niezdrowe pokarmy mamy coraz bardziej zanieczyszczoną krew, ale nie tylko bo te zanieczyszczenia odkładają się w różnych częściach ciała, zazwyczaj tam, gdzie w ciele jest energetyczna słabość. Dopływają też do oczu, wtedy soczewki, już wcześniej osłabione, stają się coraz mniej elastyczne i bardziej zamglone. Do rozwoju zaćmy przyczyniają się też szkodliwe czynniki środowiskowe (wolne rodniki)  ale też: urazy, uderzenia, ukłucia, pewne leki (np. obniżające cholesterol), antybiotyki, palenie.
Zaćma może mieć też związek z różnymi trudnymi sytuacjami w życiu. Bowiem, aby poczuć się bezpiecznie, osoby dotknięte tym schorzeniem tworzą fałszywy  obraz rzeczywistości, co oczywiście w niczym nie pomaga, gdyż oszukują samych siebie.
Zalecenia przy zaćmie to na pewno zmiana sposobu odżywiania ale też nieprzyjmowanie do siebie wszelkich negatywnych wpływów, większa elastyczność w zajmowaniu określonych stanowisk, bo gdy mamy "niezłomne" poglądy i "zastygamy" w nich to też "zastygają" nasze oczy.
Gdy zaćma występuje w połączeniu z cukrzycą - należałoby na nowo odkryć naukę dawania ale też przyjmowania miłości. Wszystkie nierozwiązane do końca wewnętrzne przeszkody będą mąciły wzrok bo nie przyjmujemy rzeczy takimi, jakimi one są w rzeczywistości.
Przy ograniczonym polu widzenia, czym charakteryzuje się zaćma, działają różne mechanizmy psychosomatyczne, w których bardzo istotną rolę odgrywa wyzwolenie emocji i to w naturalny sposób. Wszystko to, co jest spiętrzone, stanowi zaporę dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Wszystko to, co jest "zmącone" w nas i zablokowane na poziomie ducha, wykazuje podobne "zmącenie", i wówczas, i umysł, i oczy nie mają klarowności.

W oczach powinny odbijać się pozytywne emocje, mają błyszczeć z radości, płonąć miłością, promieniować zdrowiem. Stańcie więc przed lustrem i popatrzcie sobie w oczy. Cóż w nich możecie zobaczyć? Jak ten obraz zmienić?
Wiemy już, że wszelkie obciążenia psychiczne, stres, troski, nierozwiązane problemy, tworzenie iluzji w życiu, niewidzenie rzeczy takimi, jakie są - prowadzą do dolegliwości oczu.
Co więc robić?
Można wiele. Zacznijcie od najprostszych rzeczy.

Odprężenie i rozluźnienie - to podstawowe kroki. Wyobraź sobie taką sytuację: wracasz do domu, ciało zmęczone, duch ledwie zipie, oczy zamglone i same się zamykają. Siła nerwów i stan zdrowia są ze sobą wzajemnie powiązane. Ale przecież ta siła w dużym stopniu jest od nas zależna. Tak więc znajdź trochę czasu  i podaruj ciału, duszy, oczom trochę przyjemnego relaksu:
- zaparz ulubioną herbatę ziołową, wypij powoli
- a z nagietka lub świetlika zrób słaby napar i połóż sobie zimny okład na oczy,
   porozkoszuj się tym chłodem przez pół godziny.
  Przez ten czas uwolnij się od myśli, wyobrażeń i z dwóch różnych opcji wybierz to co jest (było) przyjemne i radosne. Każdą negatywną myśl zastępuj pozytywną. Często np. mówimy: "tak, tak, w tym wieku już pogarsza mi się wzrok". Odpowiedź pozytywna: "mój wiek na moje oczy nie ma żadnego wpływu, wiek nie jest toksyczny". Myśl jest twórcza i kreująca - pamiętaj o tym!
I jeszcze jedno: my, jako ludzie, staliśmy się gatunkiem siedzącym, to pociąga za sobą wiele problemów zdrowotnych. A tymczasem: spacery, wędrowanie, po prostu: chodzenie to najlepsze lekarstwo, gdyż żadna inna forma aktywności fizycznej nie uruchamia tylu grup mięśniowych. Polecam więc przyspieszone spacery, to odmłodzi Was psychicznie i fizycznie, poprawią samopoczucie i zadowolenie.

W zdrowym ciele - zdrowe oczy. Tu apel do młodzieży. Jej sposób odżywiania to poważny dług zaciągnięty na poczet wzroku. Wszelkie związki konserwujące zawarte w potrawach powodują przedwczesne starzenie się oczu.
 Biały cukier już naprawdę nie krzepi! natomiast wypłukuje wapń z organizmu, jest to pierwiastek bardzo ważny dla zdrowia oczu.

Choroby oczu a wydalanie - duży problem, z reguły niedostrzegany i lekceważony. Brudne, toksyczne jelita nie oczyszczają produktów odpadowych, krew wchłania toksyny i rozprowadza po całym ciele, przy czym najbardziej cierpią tkanki najwrażliwsze, np. miękkie tkanki oczne.
O tych "brudnych" tematach napiszę kiedyś.

Jeśli więc mamy problemy z oczami (różne) oceńmy swój mechanizm wydalania i jeśli jest coś nie tak: bierzmy się za oczyszczanie organizmu - choćby przez 1 tydzień.
Proponuję prostą potrawę pt. krupnik z kaszą jaglaną, który oczyści, ociepli i wzmocni cały organizm.
Skład:
- 4 drobno pokrojone marchewki
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 1/2 szklanki umytej i sparzonej wrzątkiem kaszy jaglanej
- 6 szklanek wody
- pieprz ziołowy
- sól.
Wszystko gotować 30 min. Pod koniec gotowania dorzucić drobno posiekaną natkę pietruszki i trochę kopru (można też dodać pokrzywę).
Taki krupnik można spożywać kilka razy dziennie, najlepiej przez 4-7 dni.

W tym czasie proszę pić także herbatki, które nie będą blokowały procesu oczyszczania, np.
- herbata z pietruszki: gotować 20 min, pić ciepły wywar w ciągu dnia, ale w niedużych ilościach
- mieszanka: 50 g majeranku, 50 g owocu głogu, 50 g owocu anyżu (koper włoski), 50 g kwiatu dziewanny, wszystko wymieszać, 1 łyżkę zalać 1 szkl. wrzątku, zaparzyć parę minut, przecedzić, pić ciepłą, zamiast zwykłej herbaty. Te zioła można też pić samodzielnie - gdy pijemy jeden gatunek zioła, działa mocniej i dociera do konkretnego problemu.

Ważną sprawą przy zaćmie jest nauka właściwego oddychania.
Spokojny wdech przez nos i długi wydech przez usta. Można dołączyć obserwowanie palącej się świecy - doskonale relaksuje.
Do tego: większa ruchomość, aktywność fizyczna i okresowe posty dla oczyszczenia organizmu.
Przy zaćmie stosować należy palming (ćwiczenie w wyobraźni czerni), ćwiczenie kołysania, które działają odprężająco.

Istnieje też technika z kolorami, której mechanizmy nie zostały jeszcze do końca poznane ale podczas jej stosowania okazało się, że osoby wykonujące ją świadomie, w większości uniknęły operacji.
Potrzebne będą: 3 kawałki kartonu lub papieru w kolorach: czerwonym, białym i żółtym.
Zamknij oczy i trzymaj przed nimi czerwony karton w ten sposób aby był oświetlony przez światło słoneczne i odbijał kolor. Otwórz oczy i i pozwól, aby kolor działał na nie przez 15 sekund. Zamknij oczy, poczuj w nich odbite światło słoneczne przez kolor i przypomnij sobie przez 15 sek. to co widziałeś. Powtórz to samo z białym i żółtym kolorem. Na koniec zakryj oczy dłońmi na 30 sek. Ćwicz tak 5-6 razy dziennie.

Teraz trochę przepisów

Gdy masz początki zaćmy:
- ziele macierzanki ( 100 g) zmielić na proszek i zmieszać z 500 g miodu wielokwiatowego (lub chabrowego)
- wstawić w garnku do kąpieli wodnej (do drugiego większego garnka) na 1 godzinę na mały ogień, mieszać od czasu do czasu.
- wlać do słoika a po ostygnięciu trzymać w lodówce
- zjadać 1 łyżeczkę przed snem

A teraz porady na zaćmę:

Bardzo skuteczna mikstura oczyszczająca oczy: przy zaćmie ale też przy jaskrze.
Składniki:
- 2 żółtka z jaj wiejskich
- 2 łyżki miodu
- 4 łyżki soku z aloesu
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 szkl. wina białego wytrawnego
Żółtka wymieszać dokładnie z miodem, dodać sok z aloesu i sok z cytryny, wlać wino, wymieszać i do słoika. Robić okłady z tej mikstury na oczy: 2 razy dziennie po 30 minut. Miksturę przechowywać w lodówce na dolnej półce.

Dobrym ziołem na zaćmę jest lebiodka:
- 1 łyżeczkę ziela zalać 1 szklanką wrzątku, odstawić na 1/2 godz., przyjmować po 1/3 szkanki. 2 razy dziennie, między posiłkami.

Następne zioło to glistnik (jaskółcze ziele) zwane: oczne ziele.
- do wewnątrz - nalewka z glistnika, po 10-15 kropli w niewielkiej ilości wody
- sok z glistnika świeżego - liście myje się i rozciera zwilżonym kciukiem a uzyskanym maceratem smaruje się zamknięte oczy przesuwając palcem wskazującym w kierunku kącików oczu.

Niedocenione ale bardzo istotne przy zaćmie są półkąpiele ze skrzypu, które obniżają ciśnienie w oku.
- bierzemy 100 g wysuszonego skrzypu i zalewamy na noc zimną wodą, tak aby przykryła zioła. Następnego dnia: podgrzewamy, przecedzamy i wlewamy do wanny, woda nie może być za gorąca. Czas trwania kąpieli 20 minut. Serce ma być ponad wodą. Bez wycierania owinąć się ręcznikiem lub płaszczem kąpielowym i siedzieć (leżeć) przez 1 godzinę w łóżku.

I w reszcie prawdziwy hit, chyba niezbyt znane u nas: zioła szwedzkie (zioła Bittnera). Pomagają przy: zmętnieniu, zaczerwienieniu i wszystkich dolegliwościach oczu, nawet wówczas gdy występuje stan zapalny i zaburzone widzenie. Zapobiegają też powstawaniu jaskry.
- należy lekko natłuścić wazeliną powieki i na zamknięte oczy kłaść nawilżone ziołami (ale nie kapiące) waciki, ok. 10 minut.
Robimy to codziennie, dobrze jeśli 2 razy dziennie. I dodatkowo: rano i po południu zwilżonym ziołami palcem przesuwamy od kącika oczu na zewnątrz, kilka razy.
W starych rękopisach niemieckich jest wiele przypadków uzdrowień oczu, przy zastosowaniu właśnie ziół szwedzkich.

A oto ćwiczenie przy zaćmie (ale też przy wczesnej jaskrze):
- stoisz rozluźniony
- potrzyj ręce o siebie 64 razy
- połóż ręce na dole pleców i środkiem dłoni naciskaj i pocieraj w górę i w dół miejsce po obu stronach kręgosłupa. To jeden cykl: góra - dół. Powtórz go  64 razy. Jeśli się zmęczysz - odpocznij.
- połóż skrzyżowane dłonie na oczach, zakrywając je wykonaj 6 obrotów gałkami w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara i 6 w przeciwnym. Staraj się to ćwiczenie powtórzyć 4-5 razy w ciągu dnia.

A teraz ćwiczenie wzmacniające mięśnie i nerwy oczne.
- stań tyłem do ściany i obejmij wzrokiem całą ścianę naprzeciw
- zacznij szybko przeskakiwać po całej jej powierzchni: prawy róg u góry, róg na dole na lewo i odwrotnie, dalej po przekątnej, zatocz oczami wielkie koło, potem coraz mniejsze
- gdy się zmęczysz: zatrzymaj wzrok na jakimś punkcie: obraz, wazon, itp. i trwaj tak chwilę
- zakończ, usiądź i zamknij na chwilę oczy.

W starszym wieku widzimy co prawda dalej, ale nie zawsze przekłada się to na czerpanie mądrości z doświadczeń życiowych. Słaby wzrok (podobnie jak głuchota starcza) to odbicie tendencji, aby być bardziej nieugiętym i nieustępliwym. To pewnego rodzaju drętwota, brak elastyczności i niechęć do dopasowania się. To wszystko może być (choć nie musi), jeśli jednak pojawi się, świadczy o różnych nierozwiązanych problemach, zepchniętych gdzieś w głąb siebie.
O oczy trzeba dbać od małego, ale gdy już przekroczyliśmy pewien wiek, należy szczególnie dbać o odprężenie mięśni oczu, żeby mogły się rozciągać i kurczyć. Proponuję czytać teksty napisane coraz mniejszym drukiem, przy różnych źródłach światła (dzień, wieczór, lampa), kierować wzrok z bardzo małych przedmiotów na coraz większe, oglądać rzeczy na przemian: ze średniej i dużej odległości.
Tu uwaga: najbardziej niekorzystnym źródłem światła jest tzw. neonówka bowiem ma ona bardzo mało cienia, co jest ważne dla oka by odróżniać kształty. Takie migocące często światło szybko prowadzi do zmęczenia oczu.

Jeśli ktoś korzysta z  homeopatii (a warto!) - to kilka propozycji:
- Arnica Montana CH9 - 1 raz dziennie: 5 granulek pod język
  szczególnie wskazana, gdy odczuwamy lęk przed zabiegiem ale też po operacji aby nie było komplikacji i     oczy goiły się szybciej
- Silicea CH9 - 1 raz dziennie: 5 granulek pod język
  wskazana po zagojeniu się ran operacyjnych, brać przez dłuższy czas z przerwami, aby nie dopuścić do ponownego zmętnienia
- Gdy do zaćmy dołącza cukrzyca: Arsenicum Album CH5 - 2 razy po 4 granulki + Phosphorus CH9 - 1 raz dziennie 5 granulek - ten lek reguluje pracę trzustki oraz zatrzymuje proces mętnienia siatkówki i oczyszcza ze złogów
- Gdy pojawia się przekrwienie  suchość, obrzęk i palenie oczu (też przy zaćmie) - lek Belladonna CH5 - 1-2 razy dziennie po 5 granulek.
- Przy alergii: stan zapalny spojówek lub powiek, swędzenie oczu, piasek, czasem wydzielina - lek Eupharasia.
- Początki złego widzenia to różne przyczyny ale gdy to się zaczyna - lek Naphtalinum CH5 - 5 granulek co 1-2-3 godziny, w zależności od skali problemu. Brać aż do zauważalnej poprawy i zredukowania objawów chorobowych.

Mudra na oczy - wyrównuje potencjał energetyczny, daje energię, wytrzymałość i leczy
choroby oczu.
Wykonanie: opuszki palców: serdecznego, małego i kciuka lekko złączone ze sobą, pozostałe palce luźno wyprostowane. Ćwiczymy obiema rękami 3 razy po 15 minut.







I na koniec podaję kody liczbowe:
oczy, choroby ogólnie -    1891014
zaćma                         -    77 78 177
uszkodzenie oczu        -    33 69 878  

Od zarania dziejów stosuje się rozmaite metody leczenia, znane obecnie jako alternatywne. W różnych kulturach uzdrawianie przybiera różne formy, niemniej każda z nich przedstawia człowieka jako nierozerwalny system ciała, umysłu i duszy. W momencie, gdy ta równowaga zostaje zaburzona, pojawia się choroba. Pamiętajcie, proszę, o tym przy każdej dolegliwości i przy problemach z oczami,  też.

Następny - trzeci post z tego tematu obejmie inne jeszcze problemy oczu i myślę, że na tym będzie koniec.
Pozdrawiam
Basia

Komentarze

  1. Zabiegi operacyjne w przypadku leczenia zaćmy są coraz bardziej popularne i w pełni bezpieczne dla pacjentów. Powrót do sprawności następuje szybko a sam zabieg jest bezbolesny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam operację na zaćmę lewego oka i mam stwierdzony początek zaćmy w prawym oku, toteż z zainteresowaniem przeczytałam ten artykuł.Bardzo ciekawy materiał, ale brak jest wyjaśnienia w jaki sposób używa się podanych kodów cyfrowych. Czy może mi to ktoś wyjaśnić? Będę wdzięczna za odpowiedź osoby zaznajomionej z tym tematem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz